Reklamy na części wspólnej

Pierwszy budynek osiedla oraz wszystko co go dotyczy
lces
Posty: 17
Rejestracja: wt gru 20, 2016 7:31 pm

Reklamy na części wspólnej

Postautor: lces » pn sty 23, 2017 9:17 pm

"Sprzedający uprawniony będzie do nieograniczonego w czasie zainstalowania reklam na częściach wspólnych nieruchomości, za zapłatą jednorazowego czynszu do Wspólnoty w wysokości 1 000 zł plus należny podatek."
---

Właściciele lokali usługowych uprawnienie będą do bezterminowego i nieodpłatnego umieszczania na rusztach reklamowych nad lokalami użytkowymi
parteru oraz częściach wspólnych elewacji budynku urządzeń reklamowych związanych z prowadzeniem w lokalach działalności gospodarczej przez ich
użytkowników.


Mam obawy dotyczące tego zapisu. Wychodzi na to, że ilość reklam może być nieograniczona. W konsekwencji nasz budynek w pełni legalnie może wyglądać tak:

http://r-scale-69.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/46771d1f432b42343f56f791422a4991/44c6fefa-94cc-11e3-b0b6-0025b511229e.jpg?type=1&srcmode=0&srcx=1/2&srcy=39/100&srcw=91/100&srch=77/100&dstw=640&dsth=360&quality=80

Ewentualnie mogę mieć logo żabki przy balkonie...a nam wpłacicie jednorazowo 1000zl.... Super układ.
Dodatkowo, wychodzi na to że takie praktyki nie są zgodne z prawem:

http://www.tvp.info/16398981/deweloper-nie-ma-prawa-do-darmowej-reklamy-na-budynku

Nie rozumiem polityki firmy RAFIN. Mam wrażenie, że po sprzedaży mieszkania jesteśmy dla was nikim. Najważniejsi są następni klienci, bo przecież wkrótce następny etap.

Czy nie lepiej postąpić zgodnie z wolą klienta ? Z łatwością wtedy sprzedacie następne mieszkania, nie tylko na Wybrzeżu Reymonta ale i w innych inwestycjach. A tu kręcenie, kruczki prawne w umowie oraz dno jeżeli chodzi o stan przedobiorowy naszych mieszkań. To przecież nie wróży dobrze w ilości sprzedaży. Wręcz przeciwnie... Przez takie działania, żadnego klienta nie zyskacie z polecenia. Natomiast w internecie pojawi się mnóstwo negatywnych opinii na wasz temat.

Slawek
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:49 am

Re: Reklamy na części wspólnej

Postautor: Slawek » śr sty 25, 2017 8:53 am

Ten zapis jest niezgodny z prawem. U poprzedniego dewelopera mieliśmy notarialne aneksy do umów z podobnego powodu.
Tutaj w umowie wstępnej ten zapis został u nas usunięty i będziemy wnioskować o usunięcie go z umowy przeniesienia własności lokalu.

pixeldepth
Posty: 10
Rejestracja: wt gru 20, 2016 4:06 pm

Re: Reklamy na części wspólnej

Postautor: pixeldepth » śr sty 25, 2017 11:02 am

Z tym jest chyba bardziej skomplikowana sprawa. Przed pierwszą wizytą u notariusza, prawnik także wskazał nam ten punkt jako niezgodny, ale zaznaczył, że będzie ciężko to rozwiązać z Deweloperem, ponieważ aby takie coś było zobowiązujące, to konieczny był by aneks do umowy każdego mieszkania aby wszyscy mieli ten punkt zmodyfikowany lub usunięty z umowy.
Z tego względu uznał, że raczej nie da się z tym nic zrobić, ponieważ mało prawdopodobne aby wyegzekwować takie coś dla każdego mieszkania (144 umowy/aneksy).
Nie bez znaczenia są też koszty aneksów do umów, ponieważ każdy kto już podpisał umowę musiał by ponownie płacić za aneks i fatygować się do notariusza.
Są to informacje z jednego źródła i być może w czymś się mylę, ale tak mi to zostało przedstawione.

Rafin Developer
Posty: 43
Rejestracja: śr gru 14, 2016 11:22 am

Re: Reklamy na części wspólnej

Postautor: Rafin Developer » śr sty 25, 2017 4:20 pm

Szanowny użytkowniku Ices,

Wyjaśniamy, z czego wynika wspomniany zapis, który stosujemy na wszystkich naszych inwestycjach.

Deweloper w inwestycji stosuje dekoracyjne elementy brandingu i posługuje się znakami firmowymi. Przykładem stosowania takich praktyk jest umieszczenie logotypów inwestycji Wybrzeże Reymonta oraz nazwy dewelopera Rafin w częściach wspólnych – klatki schodowe, windy, strefy wejściowe aranżowane osobnym projektem. Również przy Państwa drzwiach wejściowych znajdują się elementy naszego brandingu w postaci hasła reklamowego „Witaj w domu” na płytach zawierających numery mieszkań. Są to znaki pozwalające na bezbłędne zidentyfikowanie ich z danym produktem i marką, z tego względu mogłyby być uznane za reklamę. Podobnie jak logo dewelopera, które pojawi się na dachu budynku. O wskazanie lokalizacji tego elementu, część z Państwa prosiła przy podpisywaniu umów deweloperskich. Nie dopuszczamy, żeby w pewnym momencie istnienia inwestycji, jeden mieszkaniec lub kilku zdecydowało o tym, że już nie chcą mieć elementów pozwalających na identyfikację dewelopera, ponieważ wiązałoby się to dla nas z koniecznością aneksowania umów i usunięcia wszystkich tych elementów: detale dekoracyjne w klatkach schodowych i strefach wejściowych, numery drzwi, grawerowane sufity windy, ozdobne grafiki hartowane na szkle czy logo na dachu budynku. Takie rozwiązanie mogłoby się z kolei nie spodobać pozostałym mieszkańcom. Uspokajamy, że lada dzień zobaczą je Państwo na częściach wspólnych.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że miejsce przewidziane pod lokale usługowo – handlowe, znajdujące się na parterze inwestycji było jednym z wielu atutów, na które zwracali uwagę klienci przy wyborze inwestycji Wybrzeże Reymonta. Jeśli chcemy powierzchnię wynająć potencjalnym najemcom, musimy zapewnić im możliwość wywieszenia szyldu. W przeciwnym wypadku lokale pozostałyby puste, a my nie wypełnilibyśmy zobowiązań w stosunku do klientów.

Realizujemy wystrój klatek schodowych, zgodny z projektem wizualnym oraz zapewniamy możliwość wynajmu lokali usługowo – handlowych. W razie wątpliwości zapraszamy na inwestycję Kępa Mieszczańska – znajdują się tam dokładnie takie same zapisy, a budynek nie jest oklejony reklamami, jak na załączonym przez Pana/Panią obrazku. Przecież nawet dla nas nie byłoby to żadną reklamą.

Mamy nadzieję, że wyjaśnienie zapisu jest wystarczające. W przeciwnym wypadku ponownie polecamy kontakt z naszym działem prawnym.

Slawek
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:49 am

Re: Reklamy na części wspólnej

Postautor: Slawek » śr sty 25, 2017 8:29 pm

Sprawdziłem zapis w moim akcie notarialnym umowy sprzedaży i zapis ten wygląda inaczej.
Jest w nim mowa o montażu reklamy świetlnej (JEDNEJ) na częściach wspólnych przy czym koszty jej utrzymania pokrywać będzie deweloper.
Faktycznie na taki zapis wyraziliśmy zgodę chociaż nie jest on prawidłowym zapisem, ale rozumiemy, że deweloper chce się nieruchomością pochwalić.
Chociaż do pełni szczęścia brakuje informacji o rozmiarze oraz miejscu montażu reklamy.

Polecam przeczytać ten artykuł ze strony UOKIK: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=11133
Opisuje on bardzo podobny zapis. Natomiast UOKIK zakwestionował wiele podobnych zapisów, gdyż deweloper nie może ograniczyć prawa do zarządzania częściami wspólnymi, a zapis zabraniający wycofania zgody na montaż reklamy takie prawo ogranicza.
Dodatkowo kwota 1 tys zł jest marną próbą ominięcia zapisu mówiącego o prawie do udziału w zyskach z części wspólnych. Rynkowe ceny reklam są znacząco wyższe za MIESIĄC ekspozycji reklamy niż to co my dostaniemy za dożywocie :)

Takie jest prawo - nie liczą się intencje


Wróć do „Budynek 1 - Etap I”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: EvilynLes i 3 gości